میزان استراحت مطلق بعد از کمر درد

میزان استراحت مطلق بعد از کمر درد


آیا استراحت مطلق بعد از کمر درد میتونه کمک کنه یا نه؟ سعید مزین هستم. متخصص فیزیوتراپی و آسیب ورزشی. امروز می‌خوام به این مقوله بسیار مهم و شایع بپردارم که آیا استراحت مطلق بعد از کمر درد کمک کننده است یا بدتر به ما آسیب می‌زنه؟

 

میزان استراحت مطلق کمر

قطعا شاید اگر بیست سال پیش بود، بهتون میگفتم برید دو هفته اسراحت کنید مطلقا و تکون نخوربید از تو خونه که کمردرد تون بهتر میشه ولی خب بعد این بیست سال، علم پیشرفت کرده و داده ها افزایش پیدا کرده و اطلاعات و آمار ما بهتر شده. حالا اطلاعات و آمار علمی جدید به ما چی میگه؟ هر چقدر که ما مدت زمان استراحت رو کمتر کنیم، فرد از نظر درد و محدوده حرکتی نسبت به کسی که استراحت مطلق بیشتر داشته، اوضاع و احوال بهتری داره.

 

استراحت مطلق کوتاه مدت

استراحت مطلق کوتاه مدت رو ما به همه بیماران کمر دردی توصیه می‌کنیم که حداقل یک یا دو روز استراحت مطلق کنند در خانه. فقط برای رفع حاجت از جاشون بلند بشن اما بیشتر از اون رو به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنیم.

دلایل آسیب استراحت مطلق بلندمدت کمر

حالا می‌پرسید چرا. علت داره. پنج تا علت اصلی وجود داره که می‌خوایم با همدیگه بررسی شون کنیم.

کاهش ثبات و قوام عضلات

اگر ما بیش از حد استراحت مطلق کنیم، قوام و ثبات عضلانی ما کمتر میشه و بنابراین فشار رو ما بین مهره ها بیشتر می‌کنیم و فشار رو دیسک بین مهره ای ما بیشتر میشه.

اختلالات گوارشی

وقتی فرد به صورت افقی دراز میکشه، نیروی جاذبه به ما کمک میکنه که حرکات گوارشی و احشایی ما بهتر انجام بشه. وقتی جاذبه حذف میشه و ما به صورت طاق باز یا هر شکلی که دوست داریم دراز میکشیم، جاذبه از روی احشای ما برداشته میشه و ما درچار اختلالات گوارشی از جمله یوبوست میشیم

ایجاد و حرکت لخته خون

احتمال دیگر لخته شدن خون در عروق لگن و احشایی ما هستش که مورد بسیار مهمی هستش به خصوص در کسانی که سنین بالایی دارند یا بیماری های زمینه‌ای مثل فشار خون دارند.

فشار های روانی مضاعف

استراحت مطلق باعث فشار های روانی مضاعف بر فرد میشه که میتونه فرد رو از زندگی طبیعی و عادی خودش دور بکنه

افسردگی و نگرانی از عدم بهبود

احتمال اینکه فرد دچار اضطراب و استرس و افسردگی بعد از استراحت مطلق کمر درد بشه، اطلاعات و آمار های دانشگاهی نشون داده بیشتر هست.

بنابراین توصیه ما به افراد با کمردرد این هست که بین یک تا دو روز اجازه استراحت مطلق رو دارند. بیشتر از این نه تنها کمک کننده نیست. بلکه می‌تونه بسیار بسیار بسیار به ما ضرر بزنه بخاطر علت هایی که قبلا توی کلیپ توضیح دادم.

امیدوارم از این کلیپ استراحت کنید و اگه دارید کسانی که دارند با کمر درد دست و پنجه نرم می‌کنند یا خودتون متاسفانه از این بیماری رنج می‌برید، حتما از این کلیپ استفاده کنید. اگه سوالی دارید در نظرات اینستاگرام بنویسید که من حتما حتما حتما حتما بهش جواب می‌دم. اطلاعات اگر مفید بود، برای دوستانتون بفرستید. از من حمایت کنید مثل همیشه. دوست تون داریم. یاعلی

 

 

یکی از دغدغه های مراجعین که کمردرد دارن اینه که فلانی گفته استراحت مطلق کنم خوب میشم!! آیا این درسته این گفته؟
…………………………….
بریم با هم تا آخر کلیپ رو ببینیم و ۵ تا دلیل اینکه استراحت مطلق داشته باشیم یا نه رو مرور کنیم.
…………………………….
زندگی بدون درد حق شماست
کمکتون میکنم تا به حقتون یعنی سلامتی کامل برسید

————————————–
drmozayan.com

‌ ‌

* عضو بنیاد ملی نخبگان
* رتبه ١ دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
* رتبه ٢ آزمون تخصصي فيزيوتراپي
* متخصص فیزیوتراپی ورزشی از دانشگاه علوم پزشكی تهران
* بورد تخصصي منوال تراپی از دانشگاه جورجيا آمريكا
* بورد تخصصی فیزیوتراپی از آمریکا

آدرس مركز:
سعادت آباد -خيابان صرافهاي جنوبي-خيابان ٣١شرقي_پلاك٨-واحد٨-طبقه٤

تلفن فیزیوتراپی در تهران:

09198049060

02122145651

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *