فیزیوتراپیست ورزشی

فیزیوتراپیست ورزشی

فیزیوترپی ورزشی

هدف فیزیوترایپست های معمول، خودکفایی دوباره بیمار یا افزایش قدرت عملکرد و دامنه ی حرکتی بیمار است. اما، بازتوانی پس از یک جراحت و آسیب دیدگی ورزشی اغلب به روش متفاوتی نیاز دارد. فیزیوتراپی ورزشی یکی از شاخه های تخصصی فیزیوتراپی است که به طور خاص به درمان آسیب های ورزشی و توانبخشی ورزشکار برای بازگشت هرچه سریع تر به میادین ورزشی انجام می گیرد. یک ورزشکار حرفه ای در صورتی می‌تواند بطور کامل و با توان حداکثری فعاليت داشته باشد كه دارای آسیب دیدگی نباشد. با توجه به اینکه آسیب دیدگی جزیی از ورزش حرفه ای است.

فشار مضاعف ورزشکاران بر بدن بالاخص عضلات خود زمینه ساز آسیب دیدگی هرچه بیشتر ورزشکاران حرفه ای است. از طرفی سلامت جسم و کوتاه بودن زمان دوری ورزشکار از عرصه ورزش حرفه ای، به دلایل اقتصادی و روحی روانی بسیار حائز اهمیت است.

فیزیوتراپیست ورزشی در جهت بازگردانی مجدد سلامت بدن و نیرو و قدرت رقابتی افراد ممکن است از متدهای درمانی تهاجمی استفاده کند. یک فیزیوتراپیست ورزشی ماهر، معمولا در درمان آسیب های مرتبط با رشته ی ورزشی شما تخصص دارد و می داند که چطور این جراحات خاص را درمان کند. فیزیوتراپیست ورزشی پس از گذراندن مجموعه ای از آموزش های تئوری، عملی و پژوهشی كه در آن با عواملی كه در طی انجام فعاليت های ورزشی گوناگون و در سطح مختلف می تواند به نحوی بر نحوه عملكرد ورزشكار تاثير بگذارد آشنا است و با توجه به میزان آسیب دیگی، با استفاده از متد مناسب می تواند قدرت انجام ورزش حرفه ای را به افراد بازگرداند.

آسیب های ورزشی متداول

  • آسیب های شانه مانند التهاب تاندون های شانه، شکستگی های استخوان های شانه، در رفتگی شانه، پارگی روتاتورکاف و …
  • آسیب های دست و بازو مانند آرنج تنیس بازان، آرنج گلف بازان، دررفتگی و شکستگی مچ و ساعد دست
  • آسیب های زانو مانند درفتگی زانو، شکستگی زانو، پارگی رباط های زانو، آسیب و پارگی منیسک زانو و …
  • آسیب های پا مانند شکستگی، دررفتگی و پیچ خوردگی مچ پا، سندرم زانوی دوندگان، التهاب فاشیای کف پا و …
  • آسیب های ستون فقرات مانند دیسک کمر و گردن، شکستگی مهره ها و …

متدهای فیزیوتراپی ورزشی

فیزیوتراپیست ورزشی پس از ارزیابی بیمار و بررسی میزان و شدت آسیب دیدگی و با توجه به شرایط ورزشکار و میزان فعالیت آن روش های فیزیوتراپی ورزشی را برای کمک به بازگشت هرچه سریع تر ورزشکار به میادین ورزشی و سطح آمادگی قبل از آسیب دیدگی بکار می گیرند. تمرین درمانی مهم ترین و موثرترین راهکار در بخش فیزیوتراپی ورزشی است.

متخصص فیزیوتراپی با توجه به شدت آسیب ایجاد شده تمرینات ورزشی را برای افزایش قدرت عضلات ، بهبود انعطاف پذیری ، افزایش دامنه حرکتی و در کل تسریع بهبودی تنظیم می کند.

فیزیوتراپیست در کنار تمرینات ورزشی از مدالیته های دیگری همچون الکتروتراپی ، و روش های درمان دستی نیز برای کمک به بهبود وضعیت ورزشکار استفاده می کند.

آسیب دیدگی مجدد یکی از مشکلاتی است که فرد ورزشکار را تهدید می کند با انجام فیزیوتراپی ورزشی بطور منظم می توان احتمال آسیب دیدگی مجدد را به حداقل رساند.

 

دپارتمان تخصصی فیزیوتراپی و آسیب ورزشی دکتر مزین

آدرس مرکز درمانی فیزیوتراپی دكتر مزين :

١) سعادت آباد، صرافهای جنوبی، خيابان ٣١شرقی، پلاک ٨- واحد ٨ – طبقه ٤
٢) عباس آباد، تقاطع خیابان های وليعصر (عج) و بهشتی، بيمارستان فوق تخصصی هاجر، بخش فيزيوتراپی

 

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

فهرست مطالب

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    تماسخانهمقالات