ماساژ درمانی

مساژ درمانی
۱۳ دی ۱۴۰۲

ماساژ درمانی، شیوه‌ای به پشتوانه هزاران سال تجربه است که امروزه طرفداران بسیاری از سراسر جهان یافته است. امروزه این روش تحت عنوان طب جایگزین یا مکمل جایگاه قابل توجهی بین ان یافته است. با ما همراه باشید تا در این مقاله شما را با تاریخچه ماساژ درمانی، انواع ماساژ درمانی و اطلاعات ارزشمند دیگری از آن همراه کنیم

ماساژ درمانی چیست؟

در زمینه‌ی ماساژ درمانی شواهد علمی محدودی موجود است. دانشمندان هنوز به درستی نمی‌دانند که در هنگام دریافت ماساژ چه فعل و انفعالاتی در جسم انسان رخ می‌دهد. مرکز ملی طب مکمل و جایگزین (NCCAM) حامی پروژه های تحقیقاتی متعددی پیرامون ماساژ درمانی است که به دنبال پاسخ به سوالاتی از قبیل تاثیر ماساژ درمانی بر سلامت و چگونگی آن است. از مهمترین اقدامات این مرکز مشخص کردن موثرترین روش ماساژ بر حفظ و ارتقاء سلامتی افراد است.

آیا ماساژ درمانی خطرات جدی دارد؟
چیزی که به نظر می‌رسد این است که این طب مکمل خطرات جدی‌ای به دنبال ندارد البته به شرط اینکه تحت‌نظر ماساژ انجام پذیرد.
حتما در صورت استفاده از هر نوع طب مکمل یا جایگزین به پزشک خود اطلاعات لازم را ارائه بدهید. توضیح کامل و دقیق شما، به درمانگر کمک می‌کند که وضعیت سلامتی را کنترل کند. در این صورت استفاده از طب جایگزین و مکمل، هماهنگ با طب رایج و متناسب با وضعیت آمادگی بدنی شما جلو می‌رود.

تاریخچه ماساژ درمانی

ماساژ درمانی با تاریخچه‌ای طولانی در فرهنگ ملل مختلف جهان که اینک از انواع مختلف آن برای اهداف مرتبط با افزایش و حفظ سلامتی استفاده می‌شود.

قدمت ماساژ درمانی به هزاران سال قبل باز می‌گردد. حتی متونی از مصر، یونان، چین، هند، تمدن های عربی، ژاپن، و روم باستان هم به ماساژ درمانی اشاره کرده‌اند.

ماساژ درمانی در اروپا

با مورد توجه گرفتن قرار گرفتن ماساژ در اروپا از زمان رنسانس و از طرفی معرفی ماساژ درمانی در دهه ۱۸۵۰ در آمریکا توسط دو پزشک تحصیل کرده سوئد، این طب مکمل رونق جدیدی پیدا کرد.

ماساژ درمانی در آمریکا

در آمریکا، از ماساژ درمانی اکثرا به عنواع بخشی از طب مکمل و جایگزین(CMO) استفاده می‌کنند.

سبک های مختلف ماساژ درمانی

ماساژ درمانی با این همه تجربه به ۸۰نوع مختلف رسیده است که این تکنیک ها به پنج گروه تقسیم بندی می‌شود:

ماساژ سنتی اروپایی

این نوع از ماساژ شامل روش هایی براساس آناتومی و فیزیولوژی طب غرب است که پنج تکنیک دست ورزی در آن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ماساژ معاصر غربی

این نوع از ماساژ درمانی شامل ماساژ عصبی، ماساژ ورزشی و میوتراپی می‌باشد.

ماساژ در روشهای اصلاح حرکت و ساختار

تاکید این روش بر ساختار و حرکت بدن تاکید دارد.

ماساژ شرقی

اصول تکنیک های ماساژ شرقی برپایه طب سنتی چین بنا شده است. در این سبک از ماساژ درمانی اعتقاد دارند که انرژی حیاتی و کانال های غیر قابل مشاهده‌ای در بدن جاری است.این متد ها طب فشاری و شیاتسو را دارا می‌باشد.

متدهای انرژی پایه

این سبک هم با دست ورزی و فشار بر جسم و هم از طریق عبور دست از درون حوزه انرژی یا میان آن صورت می‌گیرد که از انواع آن می‌توان به درمان قطبی، لمس شفابخش و ریکی اشاره کرد.

معمولا ماساژ درمانگر ها از ترکیب روش های بالا بر روی ماساژ شونده استفاده می‌کنند.

ماساژ درمانی چگونه اثر می‌کند؟

به طور معمول نوع های مختلف ماساژ با عملکردی مشابه بر روی بدن اثر می‌گذارد. اسیدلاکتیک از جمله مواد زایدی است که پس از فعالیت بیش از حد ماهیچه ها موجب درد، گرفتگی و بلکه اسپاسم عضلات می‌شود. با انواع ماساژ به صورت کلی بویژه ماساژ سوئدی است که گردش خون و جریان لنفاوی بهتر می‌شود.

لازم به ذکر است که عضلات در حاش کشش می‌تواند به اعصاب و رگ های خونی فشار بیاورد که به طبع آن با محدود کردن جریان خون باعث ایجاد درد شوند. با انجام ماساژ بر روی ناحیه مورد نظر، بتدیج فشاری که عضله بر اعصاب درگیر کم می‌شود که کاهش درد را در پی دارد. همین مکانیسم در بهبود عضله های آسیب دیده با انجام ماساژ مفید می‌باشد.

یکی دیگر از اثرات ماساژ زیاد شدن اندروفین ها است که نابود کننده های درد هستند و همچنین با افزایش ترشح هورمون سروتونین، اخلاق و خلق متعادل می‌شود. ثابت شده است که هرمون استرس کورتیزول را رها می‌کند به همین سبب بیشتر از ماساژ به عنوان یک تکمیل کننده درمان برای کسانی که سیستم ایمنی آنها بر اثر استرس ضفیف شده است توصیه می‌شود.

ماساژ درمانی در کلینیک فیزیوتراپی
ماساژ درمانی در کلینیک فیزیوتراپی

در جلسه ماساژ درمانی چه می‌شود؟

پاسخ به این سوال مرتبط است با نوع ماساژی که در ماساژ درمانی توسط ماساژور استفاده می‌شود. ما در اینجا به توضیح ماساژ سوئدی پرداخته ایم:
در ویزیت ابتدایی، معمولا ماساژور از سوابق پزشکی شما سوال می‌نماید. بعد برخی پرسش های پیرامون وضعیت فعلی جسمی، سبک زندگی، میزان اضطراب و استرس، هرگونه تجربه درد و اینکه به دنبال چه درمانی هستید گفته می‌شود.
اتاق درمانگر در آن به ماساژ درمانی می‌پردازد، گرم و دارای نوری ملایم است. در صورت تمایل شما از موزیک آرام، بخور با رایحه دلپذیر و شمع استفاده می‌شود. اغلب برای مالش سطح پوست از اسانس های روغنی استفاده می‌شود تا کیفیت ماساژ افزایش یابد.

ماساژ درمانی در کلینیک فیزیوتراپی مزين

آدرس کلینیک:

تهران، بام سعادت آباد، بلوار حق شناس، برج آرک طبقه همکف

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماسخانهمقالات