فیزوتراپی گردن

Untitled-1
۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹

آناتومی گردن

گردن یا ستون فقرات گردن از ۷ استخوان به نام مهره تشکیل شده اند که روی یکدیگر چسبیده‌اند. بین هر دو استخوان ماده‌ای اسفنجی به‌ نام دیسک بین مهره‌ای قرار دارد. هر مهره دو مفصل به سمت عقب دارد که به مهره‌های زیرین متصل میشود‌.

استخوان‌های گردن از نخاع محافظت کرده و اجازه حرکت طبیعی را به سر می دهند. گردن انعطاف پذیری بالایی دارد که اجازه حرکت سر به جلو، عقب، خم کردن به طرفین همچنین چرخش را میدهد. این توانایی به شما این امکان را خواهد داد که در جهات بسیاری حرکت داشته باشید.

دلایل گردن درد

دلایل زیادی برای گردن درد وجود دارد، بعضی اوقات نحوه نشستن گردن شما را در وضعیت نامناسبی قرار می‌دهد که باعث درد میشود.(به وضعیت گردنتان زمانی که با تلفن همراه کار میکنید دقت کنید).

دیگر آسیب‌ها مانند تصادف با وسیله نقلیه یا مصدومیت‌های ورزشی ممکن است باعث شرایط درد ناکی به نام جابجایی مهره های گردن شود. از بین رفتن یا پاره شدن توسط آرتریت( التهاب مفصل ) یا مشکلات دیسک نیز میتواند منشاءی برای درد باشد.

درد در کجاها احساس میشود؟

دردی که از گردن می‌آید ممکن است در نواحی مختلفی احساس شود که شرایط شما را گیج کننده و درمان را مشکل میکند. درد ممکن است در یک طرف گردن و یا در شانه احساس شود.

اگر عصبی در گردن تحریک شود یا تحت فشار قرار گیرد ممکن است احساس درد از سمت گردن به سمت بازو را احساس کنید. ضعف, بی حسی و مورمور شدن نیز ممکن است در بازو یا دست شما احساس شود.

مطمئن شوید که تمامی نشانه ها را با پزشک یا فیزیوتراپیست خود مطرح کرده اید درنتیجه یا فیزیوتراپ میتواند شرایط شما را متوجه شده و بهترین راه درمان را برگزیند.

تحریک الکتریکی عصب از راه پوست (TENS)

الکترودها روی پوست شما در نزدیکی مناطق دردناک قرار می گیرند و پالس های الکتریکی کوچکی را به آن ناحیه منتقل می کنند که موجب کاهش درد می شود.

درمان درد گردن با کشش

کشش با استفاده از وزنه ها، قرقره و یا توپ های بزرگ انجام می شود و انجام حرکاتی با آن وسایل موجب ایجاد کشش ملایمی در گردن شما می شود.

این درمان تحت نظارت پزشک و فیزیوتراپیست ممکن است موجب کاهش درد گردن، به ویژه درد ناشی از تحریک ریشه های عصبی شود.

بی حرکتی برای یک مدت کوتاه

استفاده از یک گردن بند نرم که از گردن شما پشتیبانی می کند ممکن است فشاری که بر ساختار گردن شما وارد می شود را کاهش دهد و به این ترتیب موجب تسکین دردتان شود.

با این حال، اگر یکباره بیش از سه ساعت از آن استفاده شود و یا در طولانی مدت ( بیش از یک تا دو هفته) مورد استفاده قرار گیرد، ضرر استفاده از این گردن بند ممکن است از منفعت آن بیشتر شود.

عمل جراحی

جراحی برای درد گردن به ندرت مورد نیاز است، جراحی ممکن است گزینه ای برای فرونشاندن درد ریشه ی اعصاب و یا رفع مشکل تنگی کانال نخاع باشد.

شیوه زندگی و درمان خانگی

اقدامات خود مراقبتی که شما می توانید برای از بین بردن درد گردن تان امتحان کنید، عبارت اند از:

دارو های مسکن درد بدون نسخه

سعی کنید از داروهای مسکنی که نیاز به تجویز پزشک ندارند استفاده کنید، مانند ایبوپروفن (Advil، Motrin IB و غیره)، ناپروکسن سدیم (Aleve) و استامینوفن (Tylenol و غیره).

استفاده ی متناوب از گرما و سرما

با استفاده از سرما می توانید التهاب گردن را کاهش دهید، از مواردی مانند بسته ی یخ یا یخ بسته بندی شده در یک حوله استفاده کنید و چند بار در روز و هر بار برای بیش از۲۰ دقیقه آنها را بر روی گردن خود نگه دارید.

سرما درمانی را با گرما درمانی جایگزین کنید.

سعی کنید حداقل حمام آب گرم و دوش گرفتن را امتحان کنید.

اولین قدم برای بهبود گردن درد

اگر دچار گردن درد شدید هستید وحشت نکنید بعضی وقتها گردن درد پس از گذشت چند روز به طور طبیعی بهبود پیدا میکند. ولی در اکثر مواقع از ۴ تا ۶ هفته برای بهبود این زمان نیاز دارد زمانی که درد شروع میشود تمرینات آهسته گردن ممکن است سودمند باشد.

گرما و سرما نیز می تواند به کنترل کردن علائم کمک در صورت بروز هر گونه علامت و یا درد به پزشک خود این علائم را گزارش کنید تا با تجویز دارو به شرایط شما کمک کند. در اکثر مواقع فیزیوتراپی گردن بدون استفاده از دارو بسیار توصیه می شود.

انتظارات از فیزیوتراپ در فیزیوتراپی گردن

ارزیابی: درد گردن و دست برای شما اتفاق می افتد که منشا آن به گردن باز می گردد. پزشک شما را به فیزیوتراپی ارجاع می دهد.

زمانی که در اولین روز فیزیوتراپی حضور پیدا کنید تمامی پرسش های خود را با فیزیوتراپ در خصوص فیزیوتراپی گردن در میان بگذارید تا بتواند بهترین راهنمایی را در جهت بهبودی شما انجام دهد. این پرسش ها باعث می شود که انتظارات خود را در جهت درمان شناسایی کنید.

اولین جلسه فیزیوتراپی شامل ارزیابی اولیه می باشد که فیزیوتراپ اطلاعاتی راجع به دلیل اصلی مشکل شما گردآوری کرده و همچنین معایناتی را بر روی شما انجام می دهد که شامل موارد زیر است:

دامنه حرکتی که نشان دهنده این است که گردن شما در جهت های متفاوت به چه اندازه توانایی حرکت را دارد.
فیزیوتراپ ممکن است از گونیامتر( وسیله ای برای اندازه گیری دامنه حرکتی) استفاده کند, همچنین به کیفیت حرکت شما نیز دقت خواهد کرد.

قدرت: اگر احساس دردی در دست دارید که منشاء آن بازو استاحتمالا ضعف عضلات در برخی گروه های عضلانی دست برای شما به وجود آمده است. فیزیوتراپیست ممکن است قدرت شما را برای تعیین دلیل اصلی ضعف انداره گیری کند.

علائم درد گردن

دردی که اغلب با نگه داشتن سر خود در یکجا به مدت طولانی بدتر می شود، مانند زمانی که رانندگی می کنید و یا با یک کامپیوتر کار می کنید.
سفتی ماهیچه و اسپاسم عضلانی
کاهش توانایی شما در حرکت دادن سرتان
سردرد

حساسیت به لمس:

یعنی زمانی که فیزیوتراپیست بدن شما را برای تعیین سفتی یا درد عضلانی با دستانش لمس میکند . همچنین ممکن است به ستون فقرات برای اندازه گیری میزان تحرک فشار وارد کند.
در تحقیقات و مطالعات متعدد به این مسئله اشاره شده است که توانایی تشخیص درست مشکل ناحیه ای در ستون فقرات توسط لمس ضعیف است و باید احتیاط در دستور کار قرار بگیرد.

فیزیوتراپیست ممکن است نحوه ایستادن شما را برای تشخیص علت درد آنالیز کند. همچنین ممکن است وضعیت ایستاده شما را در حالت استراحت بررسی کرده و سپس از شما بخواهد که نحوه صحیح نشستن را تمرین کنید تا دریابد که نحوه نشستن صحیح به بهبود علائم شما کمک میکند یا خیر.
تحرکات کاربردی: اگر شما دچار گردن درد هستید فیزیوتراپ ممکن است در مورد کارهایی که به علت گردن درد قادر به انجام دادن آن نیستید از شما پرس و جو کند، یا از شما بخواهد کارهای خاصی را انجام دهید تا بتواند تحرکات عملکردی شما را ارزیابی کند.
بعد از اینکه فیزیوتراپ اطلاعات و سنجش های لازم را در رابطه با شرایط شما گردآوری کرد تمریناتی را همراه با شما انجام خواهد داد تا برنامه مناسبی را جهت بهبود و درمان گردن درد و آسیب های گردن به شما ارائه کند.

کلینیک فیزیوتراپی دایان با استفاده و بهره گیری از کارد باتجربه و حرفه ای سعی خواهد کرد تا شما را در بهبود عضلات گردن و به دست آوردن سلامت کامل همراهی کند. کلینیک فیزیوتراپی در خیابان دولت تهران قرار دارد که جهت دریافت نوبت می توانید با این کلینیک در روزها و ساعات کاری تماس حاصل فرمایید.

درمان آسیب های گردن با فیزیوتراپی

فیزیزتراپیست ها با کمک کردن به شما برای کاهش و حذف گردن درد و همچنین با طراحی یک برنامه برای جلوگیری از دردهای آینده کمک خواهند کرد.

برخی از درمان های رایج برای گردن درد شامل موارد زیر است، اما لزوما به موارد زیر محدود نمی شود:

تمرین: مطالعات ثابت کرده اند که تمرین درمانی مهمترین ابزار برای درمان گردن درد است. فیزیوتراپیست شما ممکن است تمرین خاصی را برای شما تجویز کند که باعث افزایش دامنه حرکتی و درنهایت باعث کاهش گردن درد می شود.
اگر ضعف در عضلات درحین ارزیابی اولیه مشخص شود تمرینات تقویتی نیز باید مورد استفاده قرار گیرند.

کشش: بعضی اوقات براساس توصیه ارتوپد یا جراح مغز کشش ناحیه گردن در کلینیک فیزیوتراپی برای درمان درد شما انجام خواهد شد.
از کشش برای جدا کردن سطوح مفصلی در گردن به خصوص زمانی که در گردن آرتریت دارید استفاده می شود، اگر فتق(بیرون زدگی دیسک) دارید کشش ممکن است فضای بیشتری را برای عصب های درگیر فراهم کند که درد کاهش یابد.

اصلاح نحوه ایستادن: اگر نحوه نشستن یکی از عوامل ایجاد کننده درد گردن باشد فیزیوتراپ با شما برای اصلاح این مشکل تمریناتی را انجام خواهد داد، ممکن است از وسیله حمایتی ویژه کمر استفاده کرده تا به شما کمک کند نحوه نشستنتان را اصلاح کنید.

تحرک مفصل: تکنیک های تحرک مفصل نیز به بهبود دامنه حرکتی و کاهش درد گردن کمک می کند، تحرک ناحیه گردن می تواند رسیک هایی را به همراه داشته باشد و این ریسک ها که البته نادر هم هستند، باید قبل از اقدام به پیاده سازی آن ها در ناحیه گردن با فیزیوتراپیست مطرح شوند.

ماساژ: اگر سفتی یا درد عضلانی به عنوان منشا گردن درد محسوب شود، فیزیوتراپیست با استفاده از تکینیک های ماساژ به کاهش فشار و درد در این عضلات کمک خواهد کرد.

روش های درمانی: در بعضی مواقع روش های درمانی مانند اولتراسوند (دستگاهی با فرکانس فراصوت ) یا TENS برای کمک به درمان درد استفاده می شود.

استفاه از این درمان ها احساس بهبود موقتی را به شما القا می کند اما به خاطر داشته باشید که خود شما باید نقش فعالی را در توانبخشی گردن ایفا کنید. درضمن TENS و اولتراسوند اثر درمانی کمی روی درد های گردن و ناحیه پشتی دارند بنابر این از این درمان ها باید به صورت غیر مداوم مورد استفاده قرار گیرند.

گرما و سرما نیز روش های درمانی هستند که باعث کمک به استراحت عضلات و کاهش التهاب میشود. این درمان های غیر فعال حس خوبی برای بهبود دردهای عضلانی شما القا می کنند اما نباید جای تمرین فعال و یا اصلاح نحوه ایستادن را در برنامه درمان شما بگیرد.
با درمان صحیح دردها و آسیب های گردن شما در ۴ تا ۶ هفته باید به بهبود نسبتا کاملی دست پیدا کنید.

در موارد جدی درمان شما ممکن است تا ۸ هفته نیز ادامه پیدا کند. اگر درد و علائم شما در چند هفته بهبود پیدا نکرد بهتر است مجددا به پزشک مربوطه مراجعه کنید.

روش های درمانی از جمله استفاده از لیزر پرتوان و مگنت درمانی از روش های درمانی هستند که نیازمند تخصص و دستگاه مربوط به آن می باشند که در کلینیک فیزیوتراپی دایان سعی خواهد شد که علاوه بر روش ها و تمرینات تخصصی از دستگاه ها برای تسکین و بهبود درد و تقویت عضلات استفاده شود.

اگر از درد گردن رنج میبرید حتما پس از ملاقات پزشک نیاز خود به جلسات فیزیوتراپی را سوال کنید.

فیزیوتراپیست می تواند به شما در کاهش درد با استفاده از یک برنامه منظم و مناسب از دردهای ناحیه گردن در آینده جلوگیری کند.

تمرینات خانگی

هنگامی که درد شدید فروکش کرد، تمرینات کششی سبک را هر روز انجام دهید.

پزشک یا فیزیوتراپیست می تواند شما را در انجام این تمرین ها به روش مناسب راهنمایی کند.

ابتدا گردن و کمر خود را با یک پد گرم یا با دوش گرفتن و حمام کردن گرم کنید.

سپس به آرامی گردن تان را به یک طرف کج کنید، خم کنید و یا آن را بچرخانید.

 

مشاوره رایگان با ی فیزیوتراپی مزین:تلفن های تماس:

۰۲۱۲۲۱۴۵۶۵۱ – ۰۹۱۹۸۰۴۹۰۶۰

آدرس مراکز درمانی فیزیوتراپی مزين :

١) تهران، بام سعادت آباد، بلوار حق شناس، برج آرک طبقه همکف
٢) تهران، بام سعادت آباد، بلوار حق شناس، برج آرک طبقه همکف

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماسخانهمقالات