دردهای عضلانی

دردهای عضلانی
۳ شهریور ۱۳۹۹

 دردهای عضلات

شایعترین علت درد عضله استرس و استفاده بیش از حد از عضله و صدمات خیف می باشد. این فرم از دردها اغلب درد عضله در یک ناحیه خاص هستند و یا نهایتا در چند عضله در یک مجموعه خاص ازعضلات در یک محدوده خاص.

شایع ترین علت درد عضله که به صورت کلی در بدن دیده می شود عفونت ها مثل سرماخوردگی و امثال آن است.

در صورتیکه درد عضله و اصولا هر گونه دردی در عضلات اطراف قفسه سینه داشتید یا درد عضله ای داشتید که همراه احساس تب و کوفتگی کلی بدن بود یا دردی که همراه با دانه زدن بود باید به صورت اورژانسی نزد پزشک بروید.

درد عضله که پس از ورزش یا پیاده روی طولانی مدت ایجاد می شود حداکثر باید بعد از ۲۴ ساعت حذف شود و اگر حذف نشد باید نزد پزشک طب فیزیکی یا طب ورزش بروید.

درد عضله که در پشت پا و شبانه ایجاد می شود ممکن است ناشی از تحریک دیسک کمر باشد و باید سریع با مداخله پزشک طب فیزیکی درمان دیسک کمر و درد عضله انجام شود . گاهی این دردها و گرفتگی ها ناشی از سندرم پریفورمیس و گرفتگی عضله ای خاص در لگن است که با چند حرکت دستی باز می شود.

درد عضله ای که پشت کامپیوتر ایجاد می شود بعد از بلند شدن از پشت کامپیوتر باقی می ماند را جدی بگیرید که می تواند مقدمه ای برای آرتروز گردن و گردن دردهای مزمن شود و چه بسا بسیاری از دیسک های گردن از همین زمان و از همین دردهای بدون اهمیت آغاز می شوند.

درد عضلات تقریبا درد شایعی است که اغلب بخاطر فعالیت های سنگین ورزشی، کاری و یا موارد دیگر ایجاد می شود و در بسیاری موارد رفع آن به سادگی امکان پذیر است. اما در مواردی لازم است با مراجعه به پزشک دوره ی درمانی لازم را انجام دهید تا ضمن جلوگیری از افزایش آن، شرایط لازم را برای بهبودی خود فراهم کنید. بیایید با شناخت این نوع دردها و روش های درمانی شان، تصمیمات آگاهانه تری در جهت رفع آنها بگیریم.

درد عضلات به دلیل فعالیت های سنگین ورزشی، کاری و یا موارد دیگر ایجاد می شود.

شایع ترین علت دردهای عضلانی چیست؟

دردهای عضلانی یا “میالژی” بسیار شایع هستند. تقریباً اکثر افراد، در برخی از مواقع احساس درد در عضلات خود را تجربه می کنند. از آنجا که تقریباً در تمام قسمت های بدن شما بافت عضلانی وجود دارد، این نوع درد را می توان، عملاً در هر جایی از بدن احساس کرد.

اغلب افرادی که به درد عضلانی دچار می شوند می توانند به راحتی علت آن را متوجه شوند. چرا که بیشتر موارد میالژی، ناشی از فعالیت بدنی، استرس و کشیدگی بیش از حد می باشد. برخی از دلایل شایع ان عبارتند از:

کشیدگی عضلانی در یک یا چند قسمت از بدن
استفاده بیش از حد از عضله در حین فعالیت بدنی
صدمه به ماهیچه هنگام فعالیت یا ورزش

چه بیماری هایی باعث درد عضلانی می شوند؟

فیبرومیالژیا
عفونت ها مانند آنفولانزا، فلج اطفال یا عفونت های باکتریایی
اختلالات خود ایمنی مانند لوپوس، پُلی‌میوزیت‌ و درماتومیوزیت
استفاده از برخی مواد و یا داروهای خاص مانند استاتین ها (مثل آتورواستاتین)، مهارکننده های ACE (مثل کاپتوپریل) و کوکائین
مشکلات تیروئیدی مانند پرکاری یا کم کاری تیروئید
هیپوکالمی (کاهش سطح پتاسیم)

دردهای عضلانی می توانند نشانه ی بیماری های جدی در بدن باشد.

دردهای عضلانی همیشه بی خطر نیستند و در بعضی موارد درمان های خانگی برای حل کردن مشکل اصلی کافی نیست. میالژی می تواند نشانۀ یک بیماری جدی در بدن باشد.

چه موقع در دردهای عضلانی باید نزد پزشک مراجعه کنیم؟

اگر بعد از گذشت چند روز، درمان خانگی در تسکین درد بی نتیجه بود
اگر درد شدید عضلانی بدون دلیلِ مشخص بروز کرد
اگر درد عضلانی همراه با راش و بثورات جلدی رخ داد
اگر درد عضلانی بعد از نیش کنه اتفاق افتاد
اگر میالژی با قرمزی یا تورم همراه بود
اگر دردی، فوراً بعد از تغییر در داروهای مصرفی ایجاد شد
اگر درد با افزایش درجه حرارت بدن یا تب همراه بود

نشانه های اورژانسی بودن وضعیت بیمار

شروع ناگهانی احتباس آب یا کاهش حجم ادرار
اختلال در بلع
استفراغ یا تب
مشکل در نفس کشیدن
سفتی در ناحیه گردن
عضلاتی که ضعیف شده اند
ناتوانی در حرکت ناحیۀ آسیب دیدۀ بدن
برای پیشگیری از درد گرفتن عضلات این نکات را رعایت کنید.
بعضی دردها مانند کشیدگی و گرفتگی عضلات قابل جلوگیری هستند.

در حالیکه جلوگیری از تمام دردهای عضلانی امری غیرممکن است اما شما می توانید از بعضی دردها به ویژه کشیدگی و گرفتگی عضلات و همچنین سندرم کمپارتمان مزمن (chronic compartment syndrome برای دونده ها) پیشگیری کنید.

راه های درمان درد عضلانی

قانون RICE برای درمان در عضلانی

زمانی که دردهای عضلانی به دلیل کشیدگی یا کوفتگی و استفادۀ بیش از حد از ماهیچه باشند، برای درمان می توان از راهکار RICE استفاده کرد:

REST (استراحت): تا حد امکان به عضله یا عضلات آسیب دیده استراحت دهید تا التهاب حاد آن ها فروکش کند.
ICE (یخ): بعد از ورزش یا استفاده از عضله هر چهار تا شش ساعت یکبار به مدت ۱۵ دقیقه از کمپرس یخ بر روی عضله دردناک استفاده کنید.
COMPRESSION (تحت فشار گذاشتن): برای کاهش درد، عضلۀ دردناک را با استفاده از باند کشی ببندید.
ELEVATION( بالا بردن): در صورت امکان عضلۀ آسیب دیده را بالاتر از سطح قلب خود نگه دارید.

دارو برای درمان درد عضلانی

داروهای مختلفی برای درمان درد در عضلات وجود دارد.

در کنار راهکار های تسکین درد ماهیچه ها، پزشک ممکن است داروهای مختلفی را برای درمان مشکل اصلی تجویز کند:

۱-  داروهای ضد التهابِ غیر استروئیدی (NSAIDS)
داروهای ضد التهابِ غیر استروئیدی مثل ناپروکسن یا ایبوپروفن برای درمان برخی از دردهای عضلانی، مانند آسیب ها یا کشیدگی های عضلانی و سندرم درد میوفاسیال (که با تحریک نقاط خاصی از بدن بنام نقاط ماشه ای، درد در عضله ی مربوطه و گاهی محلی نامربوط ایجاد می شود) توصیه می شوند.

۲-  شل کننده های عضلانی
شل کننده های عضلانی مانند متوکاربامول و تیزانیدین ممکن است برای کاهش درد آسیب های حاد عضلانی استفاده شوند.

۳-  داروهای ضد افسردگی
گاهی اوقات ضد افسردگی های سه حلقه ای مانند آمی تریپتیلین برای درمان سندرم درد میوفاسیال ، فیبرومیالژیا یا سندرم خستگی مزمن تجویز می شوند.
همچنین دسته ی دیگر داروهای ضد افسردگی مانند “دولوکستین” که باعث مهار باز جذب سروتونین و نوراپی‌نفرین می شود، برای درمان سندرم درد میوفاسیال و فیبرومیالژیا مورد استفاده قرار می گیرد، به خصوص اگر قادر به تحمل درد نباشید یا مصرف داروی ضد افسردگی سه حلقه ای برای تان فایده ای نداشته باشد.

۴-  کورتیکواستروئید
کورتیکواستروئیدها (که کورتون نیز نامیده می شوند) برای درمان بسیاری از بیماری های التهابی مانند پلی میالژی روماتیکا یا آرتریت گیجگاهی(بیماری التهابی شریان های بزرگ که باعث درد و گرفتگی در عضلات به خصوص ناحیه شانه می شود) و بیماری های التهابی عضله استفاده می شوند.
به خاطر داشته باشید که مصرف طولانی مدت کورتون ها مانند پردنیزولون عوارض جانبی خطرناکی دارند.

۵-  داروهای جایگزین کورتون ها
در بیماری های التهابی ممکن است پزشک داروی جایگزین کورتون (مانند متوترکسات برای آرتریت روماتوئید) را در اوایل دورۀ درمان، به منظور کاهش استفاده از پردنیزولون و کمک به کنترل بیماری در دراز مدت تجویز کند.

۶-  ویتامین D
برای درمان نرمی استخوان بزرگسالان باید بیماری اصلی که مسبب آن است را درمان کرد، برای مثال رفع کمبود ویتامین D با تجویز مکمل های آن امکان پذیر است.

۷-  آنتی بیوتیک/ ضد ویروس / ضد قارچ/ ضد انگل
اگر مبتلا به پیومیوزیت هستید، در صورت امکان باید عفونت را تخلیه کنید. مصرف آنتی بیوتیک ها نیز ضروری هستند. همچنین در بیماری دردهای عضلانی سیستمیک که ناشی از عفونت هستند، باید علت اصلی (خواه باکتری ، ویروس ، قارچ یا انگل) شناسایی و درمان شود.

محصولات ضد درد غیر دارویی

منتول عصاره گیاه نعناع فلفلی با قدرت خنک کنندگی بالا موجب تسکین سریع دردهای عصبی و التهابی می شود.

طبق بررسی های انجام شده، یکی از دلایل ترجیح محصولات ضد درد به داروهای خوراکی و موضعی، نداشتن عوارض جانبی یا عوارض خیلی کم آنهاست. این درصورتی است که این محصولات برای درمان انواع درد اثر بخشی مناسبی دارند.

منتول عصاره گیاهانی نظیر نعناع فلفلی و پونه است که با قدرت خنک کنندگی بالا در تسکین سریع دردهای عصبی و التهابی همراه با عصاره ضد درد و ضد کبودی آرنیکا ترکیب بی نظیری را به وجود می آورند که با اثر سینرژیک بر انواع درد موثر است.

ژل خنک کننده گیاهی منتونیکا لافارر با دارا بودن منتول و عصاره ارنیکا برای تسکین آسیب های ورزشی، کشیدگی عضلات و تاندون ها، ضرب دیدگی و کوفتگی، رگ به رگ شدن، کمر درد، پیچ خوردگی و التهاب مفاصل و سایر انواع درد عضلات طراحی شده است.

مایعات و دیالیزها برای درد عضلانی

آب رسانی کافی و جایگزین کردن الکترولیت های از دست رفته با تزریق وریدی مایعات، برای درمان رابدومیولیز بسیار حیاتی ست. در موارد حادتر، اگر عملکرد کلیه دچار اختلال شده باشد ممکن است نیاز به دیالیز کوتاه مدت باشید.

درمان های مکمل و جایگزین

درمان های مکمل و جایگزین معمولاً برای کاهش علائم فیبرومیالژیا و سندرم خستگی مزمن استفاده می شوند. برخی از این روش های درمانی که این سایت پیشنهاد می‌دهد، عبارتند از:

ورزش تای چی
ماساژ
مراقبه و مدیتِیشِن
دیگر روش های درمانی جایگزین، تزریق در نقاط ماشه ای است که گاهی اوقات برای درمان سندرم درد میوفاسیال استفاده می شود.

ورزش درمانی و ماساژ

ماساژ و ورزش درمانی به کاهش درد بدن کمک می کند.

ماساژ و نوعی تکنیک درمانی به نام اسپری- کشش که باعث رها شدن نقاط ماشه ای می شود معمولاً برای درمان سندرم درد میوفاسیال استفاده می شود. ورزش درمانی (به خصوص برنامه ای که مختص به محدودیت های جسمی منحصر به فرد باشد) برای درمان فیبرومیالژیا و سندرم خستگی مزمن توصیه می شود.

عمل جراحی

به جز در بعضی مشکلات خاص، برای درمان دردهای عضلانی معمولاً عمل جراحی لازم نیست. برای مثال پیومیوزیت نیاز به جراحی تخلیه آبسه و سندرم کمپارتمان حاد نیاز به جراحی فاشیوتومی دارد. در جراحی فاشیوتوم، با پاره کردن پردۀ فاشیا که عضلات، عروق و اعصاب را در برگرفته، فشار وارده، کم تر می شود.

دردهای عضلانی می توانند برای افراد مختلف در سنین مختلف رخ دهند. در بسیاری موارد، احساس درد در عضلات مساله ای نگران کننده محسوب نمی شود و بدون درمان خاصی بهبود می یابد.

از دلایل بروز دردهای عضلانی

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از “مدیکال نیوز تودی”، اما گاهی اوقات دردهای عضلانی می توانند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشند. از دلایل شایع دردهای عضلانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اعمال فشار بیش از حد

آسیب دیدگی یک بخش از بدن

عفونت های ویروسی

دردهای عضلانی می توانند در هر قسمت از بدن که دارای عضله است، احساس شوند. با توجه به دلیل، میزان ناراحتی ممکن است خفیف یا بیش از حد شدید باشد.

استرس

استرس شرایط بدن برای مبارزه با بیماری را دشوارتر می سازد. در افراد ناخوش و دارای استرس، درد عضلانی ممکن است به واسطه تلاش بدن برای مبارزه با التهاب یا عفونت شکل بگیرد.

از علائم استرس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تپش قلب یا ضربان قلب افزایش یافته

فشار خون بالا

سردرد

لرز

درد قفسه سینه

تنگی نفس یا نفس نفس زدن

افراد می توانند برای مقابله با استرس تکنیک های تن‌آرامی را فرا گرفته و تا حد امکان خود را از موقعیت های استرس‌زا دور کنند.

کمبود تغذیه ای

دردهای عضلانی ممکن است به واسطه عدم دریافت مواد مغذی از رژیم غذایی شکل بگیرند.

ویتامین D به طور ویژه نقش مهمی در ارائه عملکرد درست عضلات ایفا می کند. این ماده مغذی به جذب کلسیم کمک می کند و کمبود آن می تواند به هیپوکلسمی منجر شود.

هیپوکلسمی به عنوان سطوح پایین کلسیم در خون تعریف می شود که افزون بر عضلات می تواند بر استخوان ها و اندام ها تاثیرگذار باشد.

کم آبی بدن

فردی که با کم آبی بدن مواجه است امکان دارد دردهای عضلانی را تجربه کند.

نوشیدن آب کافی برای حفظ عملکرد درست بدن ضروری است و بدن بدون مایع کافی می تواند به سرعت از کار بیوفتد. کم آبی بدن عملکردهای ضروری بدن مانند تنفس و گوارش را دشوارتر می سازد.

افراد باید به میزان آب مصرفی خود توجه داشته باشند. به طور معمول نوشیدن ۶ تا ۸ لیوان آب در روز توصیه می شود. آب و هوای گرم و انجام ورزش می توانند موجب تعریق شده و از این رو به نوشیدن آب بیشتری نسبت به شرایط عادی نیاز خواهید داشت.

پیچ خوردگی ها و کشیدگی ها

پیچ خوردگی ها، کشیدگی ها و جراحات دیگر می توانند موجب درد و ناراحتی عضلانی شوند.

برخی پیچ خوردگی ها و کشیدگی ها به درمان نیاز ندارند، اما فرد باید استراحت کرده و از داروهای بدون نسخه برای تسکین درد یا از کمپرس گرم برای تسکین علائم استفاده کند.

اما اگر آسیب دیدگی موجب درد بسیار شدید شده، حرکت عادی را محدود کرده، یا با گذشت زمان بهبود نمی یابد، مراجعه به پزشک بهترین گزینه محسوب می شود.

کمبود خواب

کمبود خواب می تواند اثر چشمگیری بر بدن داشته باشد.

خواب به بدن اجازه استراحت و احیای خود را می دهد و خواب ناکافی می تواند به بروز دردهای عضلانی منجر شود.

کمبود خواب می تواند احساس ناتوانی و کندی را در فرد ایجاد کند. این شرایط می تواند بر توانایی تفکر فرد تاثیرگذار بوده و انجام وظایف روزانه را دشوارتر سازد.

فعالیت جسمانی بیش از حد

ورزش بیش از حد می تواند به سفتی و دردهای عضلانی منجر شود.

عواملی که در ادامه به آنها اشاره می شود می توانند یک فرد را هرچه بیشتر مستعد تجربه دردهای عضلانی هنگام ورزش سازند:

تازه کار بودن در ورزش

امتحان کردن یک ورزش جدید

انجام ورزش با شدت زیاد یا برای مدت زمانی طولانی‌تر از حد معمول

گرم نکردن مناسب بدن یا عدم انجام حرکات کششی

عفونت ها، بیماری ها و شرایط ارثی

برخی از این علائم مانند تب بسیار بالا یا دشواری در تنفس نیازمند توجه پزشکی فوری هستند.

اگر دلیل درد عضلانی یک کشیدگی، آسیب دیدگی، تنش، یا استرس است، افراد به طور معمول ناراحتی در یک ناحیه خاص را احساس می کنند.

زمانی که درد در سراسر بدن شکل می گیرد، این شرایط به احتمال زیاد در نتیجه یک عفونت، مصرف دارو، یا بیماری زمینه ای شکل گرفته است.

درمان های خانگی برای دردهای عضلانی

درمان های خانگی اغلب برای تسکین دردهای عضلانی ناشی از آسیب دیدگی های خفیف، ورزش بیش از حد یا استرس کفایت می کنند.

استراحت: به ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته استراحت دهید و فعالیتی که موجب آسیب دیدگی شده است را متوقف کنید.

یخ: از یک کمپرس یخ برای تسکین درد و کاهش تورم استفاده کنید. سه بار در روز به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه از کمپرس سرد روی ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته استفاده کنید.

فشرده سازی: از یک باند کشی برای کمک به کاهش تورم استفاده کنید.

بالا قرار دادن: در صورت امکان، پاهای خود را برای به حداقل رساندن التهاب بالاتر از سطح بدن قرار دهید.

دگر راه های درمان خانگی برای رهایی از درد عضلات

استفاده از مسکن های بدون نسخه

ایجاد کشش با دقت زیاد در عضلات تحت تاثیر قرار گرفته

انجام فعالیت هایی که به تن‌آرامی و کاهش استرس کمک می کنند مانند یوگا و مدیتیشن

 

مشاوره رایگان با ی فیزیوتراپی مزین:تلفن های تماس:

۰۲۱۲۲۱۴۵۶۵۱ – ۰۹۱۹۸۰۴۹۰۶۰

آدرس مراکز درمانی فیزیوتراپی مزين :

١) تهران، بام سعادت آباد، بلوار حق شناس، برج آرک طبقه همکف
٢) تهران، بام سعادت آباد، بلوار حق شناس، برج آرک طبقه همکف

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماسخانهمقالات