فیزیوتراپی زانو

توسط فیزیوتراپی زانودر 5 جولای 2020

زانوها یکی از پیچیده‌ترین مفاصل در بدن شما هستند که باید نیرویی در حدود 6 برابر وزن بدن شما را تحمل کنند. به طور متوسط، مفاصل زانو حدود یک میلیون مرتبه در سال خم می‌شوند بنابراین این که دچار مشکل شوند دور از انتظار نیست. بسیاری از زانو دردها ممکن است با فیزیوتراپی به موقع و بدون نیاز به انجام تزریق‌های دردناک یا مصرف دارو به سرعت بهبود یابند. فیزیوتراپی باید در مرحله اول و قبل از انجام هر گونه عمل و فرایند تهاجمی مانند عمل‌های جراحی انجام شود.

آسیب‌دیدگی زانو باعث بروز درد در یک بخش مهم بدن شده و ممکن است مفصل و عضلات را نیز درگیر کند. مصرف دارو ممکن است مفید باشد اما متخصصین کلینیک فیزیوتراپی و توان‌بخشی یادمان می‌توانند در مورد روش‌های تسکین درد که در کنار مصرف دارو مؤثر هستند با شما صحبت کرده و مشاوره بدهند.

فیزیوتراپی یک بخش مهم درمانی برای بیشتر افراد مبتلا به درد زانو یا افرادی که دچار آسیب‌دیدگی زانو شده‌اند است. این اقدامات توسط یک متخصص فیزیوتراپی که عضوی از تیم تخصصی درمان است انجام می‌شود و به شما کمک می‌کند تا فعالیت‌های خود را دوباره آغاز کرده و زندگی مستقل خود را در منزل و محل کار ادامه دهید. این متخصصین در ارزیابی حرکات، خبره بوده و می‌توانند به شما نشان دهند که چگونه از مفاصل خود محافظت کنید. متخصصین فیزیوتراپی برای تشخیص و درمان مشکلات عضلات و مفاصل آموزش دیده‌اند.
متخصص فیزیوتراپی می‌تواند به شما در درک آن چیزی که برای عضلات یا مفاصل شما اتفاق افتاده است کمک کند. درک درد زانو به شما کمک می‌کند که اثرات آن را مدیریت کنید.

زانو چگونه کار می‌کند؟

مفصل زانو محل تلاقی استخوان ران با استخوان ساق پا است. انتهای هر یک از این استخوان‌ها با غضروف پوشیده شده است که باعث می‌شود این استخوان‌ها بدون داشتن اصطکاک روی یکدیگر لغزیده و حرکت کنند. مفصل زانو دو قطعه غضروفی اضافی به نام مینیسک نیز دارد که بار را به طور مساوی در زانو توزیع می‌کند.
مفصل زانو توسط چهار رباط در محل خود نگه داشته می‌شود. این باندهای قوی و ضخیم درون و اطراف کپسول مفصل قرار دارند و همراه با خود کپسول از حرکت استخوان‌ها در جهت‌های نادرست و دررفتگی آنها جلوگیری می‌کنند. عضلات ران (عضلات چهار سر ران) نیز به حفظ زانو در محل آن کمک می‌کنند.

انواع مشکلات زانو

درد زانو ممکن است علت‌های متعددی داشته باشد. یکی از دلایل اصلی آن ابتلا به استئو آرتریت است که یک بیماری است که بر مفاصل تأثیر می‌گذارد. سطوح درون مفصل ممکن است دچار آسیب‌دیدگی شده و مفصل نتواند به طور روان حرکت کند.

• درد پاتلافیمورال
• آسیب‌دیدگی مینیسک
• آسیب‌دیدگی رباط صلیبی
• دررفتگی یا پیچ‌خوردگی زانو

راه‌های درمان مشکلات زانو

داروها و کرم‌های مختلف و بسیار متنوعی برای درمان زانو وجود دارند شما می‌توانید از مسکن‌ها برای تسکین درد استفاده کنید. مسکن‌هایی مانند پاراستامول و ایبوپروفن نیز ممکن است مفید باشند و شما باید در صورت نیاز از آنها استفاده کنید. مصرف منظم این داروها از اهمیت زیادی برخوردار است و مصرف میزان و دوز توصیه شده این داروها می‌تواند به کنترل در کمک کرده و به شما این امکان را بدهد که تمرینات ورزشی خود را ادامه دهید. این داروها را باید قبل از این که درد زانوی شما بسیار شدید شود مصرف کنید. مصرف این داروها قبل از انجام تمرینات ورزشی می‌تواند به شما کمک کند که فعال بمانید و درد بیشتری احساس نکنید.
اگر باردار هستید یا به آسم، مشکلات گوارشی یا زخم معده مبتلا هستید نباید بدون مشورت با پزشک از ایبوپروفن یا آسپیرین استفاده کنید. داروها ممکن است عوارض جانبی داشته باشند بنابراین باید برچسب آنها به دقت مطالعه کنید و از پزشک داروخانه سؤالات خود را بپرسید.
اگر داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک مؤثر واقع نشدند، پزشک مسکن‌های قوی‌تر یا کرم کاپساسین که می‌توانید آن را مستقیم روی زانوی خود بمالید برای شما تجویز می‌کند.
دارودرمانی تنها به طور موقت درد ناشی از آسیب‌دیدگی زانو را کاهش می‌دهد یا برطرف می‌کند؛ اما آسیب‌دیدگی را رفع نمی‌کند و مشکل اصلی همچنان باقی می‌ماند. عمل جراحی نیز برای آسیب‌دیدگی‌های شدیدی که با فیزیوتراپی برطرف نمی‌شود به کار می‌رود. با توجه به اینکه قبل از اقدام به عمل جراحی برای آسیب‌دیدگی زانو از جلسات فیزیوتراپی استفاده می‌شود در این مقاله به توضیح روش درمانی فیزیوتراپی برای آسیب‌دیدگی زانو می‌پردازیم.

اگر درد زانو باعث ایجاد اختلال در انجام فعالیت‌های شما شده است و یا بهبود نمی‌یابد باید از پزشک بخواهید که شما را به یک متخصص فیزیوتراپی ارجاع دهد. فیزیوتراپی می‌تواند به شما در مدیریت درد و تقویت و انعطاف‌پذیری عضلات و مفاصل کمک کند. متخصص فیزیوتراپی ممکن است اقدامات درمانی مختلفی را برای شما به کار گیرد و به شما در درک مشکل و بازگشت به فعالیت‌های روزمره کمک کند. متخصص فیزیوتراپی می‌تواند توصیه‌های لازم برای افزایش سطح فعالیت‌ها بدون داشتن درد را به شما ارائه کرده و بین استراحت و فعالیت‌های شما تعادل را برقرار کند.

اقدامات درمانی فیزیوتراپی شامل موارد زیر می‌شود:

• یک برنامه تمرینی ورزشی
• توصیه‌های عمومی برای افزایش سطح فعالیت‌ها و جلوگیری از آسیب‌دیدگی‌های ورزشی
• درمان‌های تسکین‌دهنده مانند استفاده از گرما یا سرما، تحریکت الکتریکی عصبی، ماساژ درمانی، درمان‌های دستی، طب سوزنی و تپینگ
• تهیه ابزارهای کمکی برای راه رفتن یا اسپیلینت به منظور کمک به فعال و مستقل بودن

فیزیوتراپیست چگونه به درمان مشکلات زانو می‌کند؟

متخصص فیزیوتراپی نخست سؤالاتی از شما می‌پرسد و مفاصل شما را معاینه می‌کند تا مشخص شود کدام قسمت دردناک است. این معاینات به وی کمک می‌کند تا بتواند درمان مناسب و متناسب با نیازهای شما را ارائه کند.
متخصص فیزیوتراپی قدرت عضلانی شما را مورد ارزیابی قرار داده و دامنه حرکتی مفاصل شما را اندازه‌گیری می‌کند و روش‌ها و تمرینات ورزشی که به کار کردن مفاصل شما کمک می‌کند را ارائه می‌دهد.
برخی متخصصان فیزیوتراپی به استخر آب درمانی نیز دسترسی دارند که این امکان را به شما می‌دهد که برخی تمرینات را در آب گرم این استخرها انجام دهید. انجام این حرکات در آب برای بسیاری از افراد راحت‌تر است – گرما تسکین‌دهنده است و غوطه‌وری در آب کمک می‌کند که بتوانید وزن خود را تحمل کرد و مفاصل و عضلات خود را بدون این که به آنها فشاری وارد شود در آب حرکت دهید.

به طور عمومی متخصص فیزیوتراپی ممکن است اقدامات زیر را انجام دهد:

• ارائه مشاوره و اطمینان بخشی
• کمک به شما در بازیابی اعتماد به نفس در مورد مدیریت بیماری
• کاهش نگرانی‌ها و عدم قطعیت‌ها
• تنظیم اهداف درست برای فعال نگه داشتن شما

روش‌های فیزیوتراپی زانو

متخصص فیزیوتراپی در جلسات درمانی از روش‌های مختلفی برای بهبود وضعیت بیمار بر اساس شدت آسیب بهره می‌گیرد. برخی از رایج‌ترین روش‌های فیزیوتراپی زانو عبارت‌اند از:

دستگاه‌های تحریک الکتریکی عصب
تحریک الکتریکی عصب با مسدود کردن پیام‌های درد که به سمت مغز ارسال می‌شوند و تغییر درک شما نسبت به درد کار می‌کند. دستگاه تحریک الکتریکی عصب یک دستگاه الکترونیکی کوچک است که پالس‌هایی را از طریق پدهایی که روی پوست قرار داده می‌شوند برای انتهای عصب ارسال می‌کند. این کار باعث ایجاد احساس سوزن سوزنی شدنی می‌شود که ممکن است تسکین‌دهنده و آرامیش بخش باشد.

الکتروتراپی

الکتروتراپی با استفاده از روش‌هایی مانند اولتراسوند و لیزر درمانی کم‌توان انجام می‌شود و به تسریع روند بهبودی و در نتیجه کاهش درد کمک می‌کند.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی به شل شدن عضلات و حرکت راحت‌تر مفصل زانو کمک می‌کند. یک متخصص درمانگر قادر است که منبع درد را به دقت تعیین کرده و شما را به طور مؤثری ماساژ دهد. تحریک بافت‌های نرم بدن به دفع سموم از طریق خون و سیستم لنفاوی کمک می‌کند.

درمان‌های دستی

درمان‌های دستی به ارتقای دامنه حرکتی در مفصل کمک می‌کند. این روش درمانی برای همه بیماران مناسب نیست اما متخصص فیزیوتراپی تشخیص می‌دهد که آیا به کار گیری این روش برای شما مناسب است یا نه.

ورزش و حرکات اصلاحی چگونه به درمان زانو درد کمک می‌کند؟

تمرینات ورزشی می‌توانند تناسب اندام شما را افزایش داده و به شما در کاهش وزن یا حفظ وزن سالم کمک کرده و توانایی‌های حرکتی شما را بهبود بخشیده و باعث می‌شود که احساس اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید.
نکته مهم، یافتن تمرین‌هایی لذت‌بخش است که بتوانید به طور منظم آنها را انجام دهید. در این مورد فکر کرده و با متخصص فیزیوتراپی مشورت کنید – اگر شما بخواهید انجام تمرین‌های ورزشی را شروع کنید وی به شما در ارائه این برنامه کمک می‌کنند و تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز یا آموزش‌های لازم را برای شروع به شما ارائه می‌دهد.

بلند کردن پا به صورت صاف و مستقیم (در حالت نشسته)

با وضعیت مناسب بدنی روی یک صندلی بنشینید و تکیه بدهید. پای خود را صاف کرده و بالا ببرید. این حالت را تا 10 شماره حفظ کنید و سپس به آرامی پای خود را پایین بیاورید. این حرکت را 10 مرتبه برای هر پا تکرار کنید. اگر شما می‌توانید این تمرین را به راحتی انجم دهید، می‌توانید وزنه‌هایی به مچ پای خود وصل کرده و با انگشان پای خود بالا ببرید. سعی کنید این تمرین را هر موقع که نشسته‌اید انجام دهید.

بلند کردن پا به صورت صاف و مستقیم (در حالی که دراز کشیده‌اید)

بلند کردن پا به صورت صاف و مستقیم (در حالی که دراز کشیده‌اید)یک پای خود را از زانو خم کنید. پای دیگر را صاف کرده و آن را بلند کنید و این حالت را به اندازه 5 شماره حفظ کرده و پای خود را پایین بیاورید. این تمرین را 5 مرتبه برای هر پا تکرار کنید. سعی کنید این تمرین را هر روز صبح و شب در حالی که در رختخواب دراز کشیده‌اید انجام دهید.

کشش پا

در حالی که پاهای خود را جلوی خود دراز کرده‌اید روی زمین بنشینید. پاهای خود را روی زمین نگه دارید، به آرامی یک زانوی خود را خم کنید تا در آن احساس کشش کنید. این حالت را 5 ثانیه حفظ کنید. پای خود را تا آنجا که می‌توانید صاف کنید و این حالت را 5 ثانیه حفظ کنید. این تمرین را 10 مرتبه برای هر پا تکرار کنید.

انداختن پاها روی یکدیگر

روی لبه یک میز یا تخت بنشینید. مچ یک پای خود را روی پای دیگر بیندازید. پای بالایی خود را به سمت پایین بکشید و پای پایین خود را به سمت بالا بکشید تا زمانی که در عضلات ران خود تنش را احساس کنید. این حالت را 10 ثانیه حفظ کنید و سپس عضلات خود را آزاد کنید. پاهای خود را عوض کرده و تمرین را تکرار کنید. این تمرین را 4 مرتبه برای هر پا تکرار کنید.

نشست و برخاست

روی یک صندلی بنشینید. بدون استفاده از کمک دست‌ها، برخیزید و سپس دوباره بنشینید. هر حرکت را باید به آرامی و کنترل شده انجام دهید. این تمرین را به مدت یک دقیقه انجام دهید. با پیشروی در انجام تمرین سعی کنید که تعداد دفعات نشست و برخاست را در یک دقیقه افزایش دهید و سپس ارتفاع صندلی خود را کاهش داده و تمرین را تکرار کنید.

استپ آپ

با پای راست خود از پله بالا بروید. پای چپ خود را بالا بیاورید و سپس پای راست خود را پایین ببرید. این تمرین را برای هر پا انجام دهید تا به نفس نفس بیفتید. در صورت نیاز می‌توانید از نرده‌های پلکان کمک بگیرید. هر چه شما در انجام این تمرین پیشرفت کنید می‌توانید تعداد قدم‌هایی را که در مدت یک دقیقه برمی‌دارید و همچنین ارتفاع پله‌ها را افزایش دهید.

اسکات زانو

پشت یک صندلی را بگیرید. تا زمانی که کشکک زانوی شما مقابل انگشت شصت پای شما قرار گیرد زانو بزنید. دوباره بایستید. این تمرین را حداقل 10 مرتبه تکرار کنید، سعی کنید هر دفعه بیشتر زانو بزنید. هرگز زانوی خود را بیش از زاویه مجاز آن خم نکنید.

آیا ورزش کردن برای زانو درد مضر است؟

ورزش کردن به خودی خود برای زانو درد مضر نیست؛ اما باید توجه داشته باشید که ورزش‌های سنگین و شدیدی که به زانو فشار می‌آورند ممکن است آسیب‌دیدگی آن را بدتر کند؛ بنابراین باید حرکات و تمرینات آرام و ملایم انجام دهید. بهتر است قبل از انجام هر گونه ورزش با پزشک یا فیزیوتراپ خود مشورت کنید.
ورزش را باید به صورت تدریجی شروع کنید، خودتان را نباید اذیت کنید و به تدریج فعالیت‌های خود را افزایش دهید. ممکن است در زمان شروع تمرین کمی درد داشته باشید اما این درد باید پس از تقویت عضلات و مفاصل بهبود یابد.

فیزیوتراپیست‌ها از چه روش هایی در درمان مشکلات زانو استفاده می‌کنند؟

از درد زانو خسته شده اید؟ اولین قدم برای درمان مراجعه به فیزیوتراپیست و انجام فیزیوتراپی است. اولین پیشنهاد او یک برنامه ورزشی خاص برای زانو درد شماست. با انجام این ورزش‌ها و فیزیوتراپی زانو هایتان را تقویت می‌کنید بدون آنکه ریسک تخریب زانو و بازگشت درد در آینده شما را تهدید کند.

حالا می‌توانید با فیزیوتراپ خود جهت حفظ سلامتی زانو مشورت کنید، از او بخواهید روش‌های اورژانسی را در مورد آسیب زانو به شما آموزش بدهد، یا در مورد روش های خاص حفظ سلامت زانو و فیزیوتراپی زانو بعد از عمل جراحی، شما را راهنمایی کند. فیزیوتراپیست‌ها آگاهی و تجربه گسترده‌ای در زمینه ارزیابی وضعیت سلامتی زانو دارند، بعلاوه می‌توانند در صورت نیاز بیمار را به سایرمتخصصان ارجاع دهند.

نوع درمان جهت فیزیوتراپی که فیزیوتراپیست‌ها برای هر فرد پیشنهاد می کنند به شرایط بدنی بیمار، سن ، سبک زندگی و مواردی از این دست بستگی دارد. اینکه میزان آسیب دیدگی زانو در چه حدی است و وضعیت سلامتی عمومی بیمار چگونه باشد، فیزیوتراپیست را متقاعد می‌کند که از روش‌هایی که در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد برای درمان استفاده کند.

یکی از دردهای رایج در ناحیه پا که مختص به سنین خاصی هم نمی باشد زانو درد است که می تواند بعد از آسیب دیدگی یا بر اثر بیماری و اختلال های مزمن درافراد به وجود آید

شدت درد و میزان ناراحتی در زانو به عواملی مختلفی مانند علت درد، محل درد و شرایط فیزیکی بیمار بستگی دارد.

در دوران کهنسالی درد زانو به خاطر بیماری های استخوانی می باشد که می تواند به صورت مستقیم . یا غیر مستقیم بر روی مفاصل نیز تاثیر گذار باشد.

مواردی که در بالا به آن ها اشاره کردیم ممکن است که همیشه رخ ندهند اما در اکثر افراد پیر و کهنسال بروز درد در ناحیه زانو نشان دهنده ضعف استخوان ها و ساختارهای آن می باشد که بر اثر بالا رفتن سن به وجود آمده اند.

افراد مسنی که مبتلا به بیماری های اختلالات استخوانی هستند درد زانو را بیشتر تجربه کرده اند. بهتر است بدانید که خانم های بالای 65 سال نسبت به خانم های جوان تر بیشتر در معرض خطر زانو درد قرار خواهند گرفت و آن دسته از جوانان و نوجوانانی که به فعالیت های سنگین مانند ورزش های دومیدانی مشغول هستند و فعالیت هایی را انجام می دهند که باعث می شود به مفصل های زانو فشار بیش از اندازه وارد شود ممکن است به درد زانو مبتلا شوند.

فیزیوتراپی با لیزر

برای انجام فیزیوتراپی زانو بالیزر در ابتدا باید بدانیم که لیزر چه ویژگی دارد که می تواند به درمان و کاهش درد زانو کمک کند.

پرتو هایی که از طریق لیزر وارد بدن می شوند با زمان و طول موج های متفاوت به بافت های نرم بدن نفوذ می کنند تا بتوانند مستقیما انرژی لازم را به سلول بافت های آسیب دیده برسانند.

از روش لیزردرمانی برای بیماری های پوستی، عضله، رباط، تاندون, عصب، غضروف و استخوان های آسیب دیده استفاده می شود که یک روش درمانی مفید می باشد.

این روش درمانی می تواند درد و تورم های ایجاد شده در مفصل های آسیب دیده را کاهش دهد و برای آن دسته از بیمارانی که دارای سن بالا یا آرتروز مزمن می باشند سودمند خواهد بود.

بهترین متخصص ارتوپد معولا برای درمان به وسیله لیزر بین 5 تا 8 جلسه را تجویز می نماید که اکثر بیماران بعد از جلسه سوم و نهایتا جلسه چهارم می تواند متوجه تغییرات کوچکی شوند که اگر دوره درمان را به طورکامل بگذرانند بهبودی خود را به طور کامل بدست خواهند آورد.

عارضه‌های قابل درمان با لیزر
علاوه بر فیزیو تراپی زانو با لیزر از این دستگاه درمانی می توان برای عارضه های دیگری که در زیر به آن ها اشاره کرده ایم نیز استفاده کنیم.

کشیدگی تاندون، عضله یا رباط زانو
آرتروز زانو
آسیب‌های ناشی از کشیدگی و رگ به رگ شدن مکرر
دردهای فیبرومیالژیا
تحریک اعصاب
توان‌بخشی عمل زانو
توان‌بخشی جایگزینی زانو
اصول فیزیو تراپی زانو
تمیریناتی که در فیزیوتراپی زانو انجام می شود یکی از مهم ترین کارهایی است که می تواند در روند بهبود درد زانو تاثیر گذار باشد.

این موضوع را فراموش نکنید که هر چه قدر عضلات شما ضعیف تر باشد احتمال آسیب دیدگی در شما بیشتر خواهد بود. اختلالاتی که در بخش های مختلف زانو به وجود می آید می توانند بر روند درمان فیزیوتراپی تاثیر داشته باشند مثلا اگر زانوی شما از ناحیه acl و pcl آسیب دیده باشد ثابت بودن عوارض فیزیوتراپی به هم می خورد و ممکن است خالی شدن زانو برایتان اتفاق بیافتد. در واقع نحوه درمان فیزیوتراپی با توجه به عارضه هایی که به وجود می آید برای هر شخص متفاوت می باشد.

درمان هایی که به وسیله فیزیوتراپی زانو با لیزر انجام می شود فاز به فاز و با در نظر گرفتن شرایط بیمار انجام می شود مثلا برای کاهش دادن درد از مدالیته های فیزیکی، برای درمان دستی از دستگاه های الکتروتراپی، برای کاهش تورم از کامپرشن تراپی و برای تقویت عضلات از برنامه ها و تمرین های درمانی استفاده می شود.

ناگفته نماند برای دامنه حرکتی کامل فیزیوتراپی زانو از دستگاهی به نام CPM استفاده می شود

برای درمان زانو درد به وسیله فیزیو تراپی از لیزرهای پرتوان و کم توان استفاده می شود و به طور کلی تاثیری که فیزیو تراپی زانو با لیزر بر درد و آسیب دیدگی دارد برای ترمیم بافت، ‌افزایش خون‌رسانی،‌کاهش التهاب و کاهش درد می باشد که هر کدام از این موارد مکانیزم های مخصوص به خود را دارا می باشند.

لیزرهای پرتوان اثرات درمانی بیشتری دارند که برای فیزیوتراپی زانو دستگاه را روی نقاطی که درد احساس می شود قرار می دهند لیزر به ترمیم بافت ها کمک می کند و ترمیم را به شکل سریع تری انجام می دهد.

لیزرهایی که برای فیزیوتراپی زانو مورد استفاده قرار می گیرند برای چشم بسیار مضر می باشند به همین خاطر است که شخص بیمار و درمانگر هر دو از عینک های مخصوص در طول درمان استفاده می کنند.

لازم به ذکر است که از این دستگاه برای خانم های باردار، بیماران مبتلا به تومور و کسانی که داری عفونت می باشند استفاده نمی شود.

برای مطالب بیشتر روی اینجا کلید کنید

مشاوره رایگان با متخصصی فیزیوتراپی دکتر مزین:تلفن های تماس:

02188689813 – 09198049060

آدرس مراکز درمانی فیزیوتراپی دكتر مزين :

١) سعادت آباد، صرافهای جنوبی، خيابان ٣١شرقی، پلاک ٨- واحد ٨ – طبقه ٤
٢) عباس آباد، تقاطع خیابان های وليعصر (عج) و بهشتی، بيمارستان فوق تخصصی هاجر، بخش فيزيوتراپی

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.